Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Büyüleyici pembe göller

15 Ocak 2018  //  Gezi  //  Yoruma Kapalı   //   481 Kez Görüntülendi

“Göl ne renktir?” sorusuna verilecek cevaplar yeşil, mavi ya da kahverengi olacaktır. Birazdan okuyacağınız göllerin rengi, alışık olduğunuz renklerin dışında. Bu göller sayıca çok fazla olmasalar bile, alışık olmadığınız renkli göllerden bir tanesi ülkemizde yer alıyor.

Daha çok tuz göllerinde oluşan bu renk değişiminin sebebi, içerisinde yaşayan alglerin güneş enerjisiyle kırmızı pigment üretmesidir. Bu göllerde alglerden başka canlı türü yaşayamamaktadır. Çoğunlukla mavi renkte görmeye alışık olduğumuz göllerin aksine bu göllerin renkleri, güneş ışınlarının yoğunluğu ve gölün tuzluluk oranına göre açık pembeden kırmızı renge uzanan bir değişim gösterir. Değişimi sonucunda pembeye bürünen göller, turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Çanakkale Tuz Gölü

Dalyan Köyü’ne bağlı olan bu gölün tam karşısında Bozcaada manzarası bulunmaktadır. Normalde mavi renk olan Çanakkale Tuz Gölü, yılın bazı zamanları pembeden kırmızı renge doğru bir değişim gösteriyor.

Hillier Gölü

Hillier Gölü, Pembe Göl olarak da bilinmektedir. Avustralya’da bulunan bu göl, Goldfields-Esperance bölgesinde yer alır. Normalde yeşil renkte olan göl, alglerin pigment üretmesiyle pembe bir hal alıyor. Gölde tuz oranının artışı, denizdeki tuz oranından daha yüksek bir seviyeye ulaştığında ise, kırmızı renk kendini iyice belli etmeye başlıyor. Pembe rengi oluşturan halobakteriler, gölün dip kısımlarında büyümektedir.

Retba Gölü

Retba Gölü, Senegal’in başkenti olan Dakar’ın kuzeydoğusunda bulunur. İsmini gölün pembe renginden almıştır. Retba Gölü içerisinde yüksek miktarda tuz bulunmaktadır. Bu durum, kent endüstrisine katkı sağlıyor. Dakar’da gerçekleştirilen Dakar Rallisi’nin bitiş noktası da Retba Gölü’dür.

Dusty Rose Gölü

Dusty Rose Gölü, Kanada‘da yer almaktadır. Göl, pembeliğini yıl boyunca korur. Diğer göller gibi rengini su yosunlarından almamaktadır. Pembe rengin, yeraltı kaynak suları ve kayalıklardan aşınan tortular sebebiyle oluştuğu düşünülüyor.

La Salina de Mata ve Salina de Torrevieja Gölleri

La Salina de Mata ve Salina de Torrevieja Gölleri; Güneydoğu İspanya’nın, Torrevieja kentinde yer almaktadır. Her iki bölgede de tuz üretimi yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre en iyi kalite tuz, bu göllerden elde edilmektedir.

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media