Evde Mumluklarınızı Hiç Kendiniz Yapmayı Düşünüz Mü?

04 Nisan 2017  //  Kişisel Gelişim, Sağlıklı Yaşam  //  Yorum Yok   //   2264 Kez Görüntülendi

Birçoğumuz akşam yemeklerini mum ışığında yemenin oldukça hoş olduğunu düşünür. Ayrıca havalar ısınsa da bazılarımız yıl boyunca içimizi ısıtması ve evlerimize sıcak bir görüntü vermesi amacıyla mum kullanır. Mumlar kullandığımız mumlukları hiç kendiniz yapmayı düşünüz mü? Bu yazıda kışa özel evde nasıl mumluk yapabileceğiniz ile ilgili birçok fikir bulacaksınız. Daha sonra mum lekesinin nasıl çıkar dememek için etrafa örtü veya gazete kağıdı sermeyi unutmayın.

Kavanozdan Mumluk Yapımı

1

 

Evlerinizde kullanmadığınız bir sürü kavanoz mu var? Evet, onları değerlendirmenin tam zamanı. Kavanozu alın ve içine mumu koyun. Daha sonra kavanozun dışından mumun gözüktüğü kısmı kalp, karo, daire vb. istediğiniz bir şekilde boş bırakın ve geri kalan bölgeyi arzu ettiğiniz bir renge tamamen boyayın. Sonrasında ise kavanozun kapak bölgesine boyadığınız renge uygun bir ip bağlamayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra kapak bölgesine tel bağlamak yapabileceğiniz tasarımlardan biri. Daha sonra bu teller sayesinde evinizde istediğiniz bir yere kavanozu asabilmeniz de mümkün olacaktır.

Alternatif olarak kavanozun tamamını boyamak yerine sadece üzerine birkaç şekil yapıp geri kalan kısmı şeffaf olarak bırakabilirsiniz.

Bardaklar İle Mumluk Yapımı

2

 

Bardaklar yine mumluk yapmak için kullanabileceğiniz en kullanışlı öğelerin başında geliyor. Daha önce kavanoz ile mumluk yapımında bahsettiğimiz gibi mumu bardağı içine koyup bardağı boyayabilirsiniz.

İkinci bir fikir olarak bardağın etrafına küçük dal parçalarını yapıştırın. Dallar birbirinden farklı kalınlıkta olmasında bir sakınca yok. Bu yöntem özellikle geniş ağızlı bardaklarda oldukça güzel sonuçlar verecek.

3

 

Eğer şarap ya da şampanya bardağınız varsa içine kahve çekirdeği, boncuk, taş vb. doldurup üstüne de mumu yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak da bardağı ters çevirip üstüne mumu yerleştirebilirsiniz. Yine bardağın içini istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz. Bu sefer bardak ters olduğu için, bardağın içini tamamen doldurabilirsiniz.

Meyvelerden Mumluk Yapımı

4

 

Meyvelerden yapacağınız mumluklar da evinize farklı bir hava katmanıza yardımcı olacak. Meyvelerden mumluk yapmak için kullanacağınız meyvenin orta kısmını delin ve mumu yerleştirin. Oldukça basit ve ucuz olan bu iş için elma, kabuğuyla ışığı yansıttığı için kullanmanız önerilir. Onun dışında portakal kabuğunun ortasına küçük bir mum yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Yumurta Kabuğu ile Mumluk Yapımı

5

 

Yumurta kabukları ile de mumluk olur mu demeyin. Sadece üst kısmı kırılmış bir yumurtanın içine mum yerleştirin. Yumurtanın içinin sarı ve beyaz olması nedeniyle kullanacağınız mumları bu renklerde seçebilirsiniz. Eğer arzu ederseniz yumurta kabuklarını boyayarak daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Son olarak mumlarla çalışırken dikkatli olmakta fayda olduğunu unutmayın. Eğer farkında olmadan üzerinize, koltuğunuza veya halınıza mum dökülüp leke oluşturduysa üzülmeyin. Hemen buz alıp mumun döküldüğü yere uygulayın. Katılaşan mumu eliniz ya da çok keskin olmayan bir nesne ile çıkarmaya çalışın. Eğer bu yöntemden tam olarak sonuç elde edemediyseniz su ile karbonat karışımından elde edeceğiniz macunu mum lekesine uygulayıp mum lekesinden kurtulabilirsiniz. Böylece mum lekesi nasıl çıkar diye düşünmekten de kurtulmuş olursunuz.

Yaratıcılığınızı göstermek ve evinizi dekoratif anlamda güçlendirmek için kendi tasarımınız mumlar kış için harika bir seçenek olabilir!