Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Kötü kokulu gaz çıkarmaya ne sebep olur?

29 Aralık 2017  //  Diyet  //  Yorum Yok   //   160 Kez Görüntülendi

Avustralyalı araştırmacılar son zamanlarda farklı gıdaların bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilen hidrojen sülfür miktarını nasıl etkilediğini inceledi. Aslında çıkarılan gazların yüzde doksanı kokusuz olsa da, hidrojen sülfürün kötü kokuların sorumlusu olduğu ortaya çıktı.

Avustralya Monash Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı gıdaların bağırsakta üretilen hidrojen sülfür miktarını nasıl etkilediğini araştırdılar.

Yedi sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan araştırmada; et, yumurta ve benzeri protein ağırlıklı beslenenlerin kötü kokulu gaz çıkardıkları ortaya çıktı. Bunun nedeniyse, bu gıdalarda bulunan bir amino asidin hidrojen sülfürü arttırması olarak gözlemlendi.

Normalde, gaz çıkarmaya sebep olan 5 farklı gaz var. Bunlar: oksijen, azot, metan, karbondioksit ve hidrojen sülfür. Bunlar arasından kokuya sebep olan tek gaz ise: hidrojen sülfür.

Kötü gaz kokusuyla sürekli karşı karşıyaysanız, yumurta gibi protein yönünden zengin besinleri daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca balık sülfür bakımından az olduğu için balık yemeyi de tercih edebilirsiniz.

Ancak, şikayetleriniz hale devam ediyorsa, akla gelen soru laktoz intoleransınız olup olmadığıdır. Özellikle, peynir, yoğurt ve benzeri süt ürünleri tükettiğinizde mide bulantınız, şişkinliğiniz ve gaz hissiniz oluşuyorsa, laktoz intoleransınız olabilir. Ayrıca bu durum kokulu gaz çıkarmanıza sebep olur. Bu durumda laktozsuz sütleri tercih etmeli ve mümkün olduğunca süt ürünleri kullanımını azaltmalısınız.

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media