Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Her gün salata yerseniz ne olur?

29 Aralık 2017  //  Diyet  //  Yorum Yok   //   400 Kez Görüntülendi

Her gün en az bir yapraklı yeşillik ya da salata yiyen insanların hafızaları daha güçlü oluyor. Salata yiyenler ile yemeyenler arasında 10 yıllık bir zihinsel yaşlanma farkı görülüyor.

Rush Üniversitesi’nin yaşlılar üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre, her gün yeşillik ya da salata yiyen insanların hafızaları daha güçlü oluyor. Bulgular, yeşil yapraklı sebzelerin günde yaklaşık bir porsiyon yemenin beyin yaşlanmasını geciktirdiğini gösterdi. Yeşillik ve salata yemek beynimizi 11 yaş daha genç tutuyor.

Araştırmalara göre, günde en az bir yeşil, yapraklı sebze yiyen kişilerin, bu tür sebzeleri hiç yemeyen veya nadiren yiyen insanlara kıyasla, hafıza ve düşünme beceri testlerinde daha başarılı buldu. Araştırma ekibine göre, salata yiyenlerin beyinleri sanki yeşilliklerini yemeyen insanların beyinlerinin göre daha gençmiş gibi davrandığı söylendi.

Yemeklerinize yeşil yapraklı sebzeleri eklemek beyin sağlığınızı geliştirmenin basit bir yolu olabilir

960 kişi üzerinde yapılan araştırmada, katılımcılar 5 gruba ayrıldı. Ne sıklıkla yeşillik yedikleri ve bu süre boyunca düşünme ve hafıza yetenekleri ölçüldü.

Günde çeyrek porsiyon yeşillik yiyenler yılda 0.08 oranla hafıza ve düşünme güçleri zamanla azaldı. Günde 1.5 porsiyon yeşillik yiyenler ise 0.05 oranla hafıza ve düşünme güçlerinde artma görülerek beyinde yaşlanmanın yavaşlandığı görüldü. Çalışmaya göre, bu fark 11 yıllık değişime tekabül ediyor.

Ayrıca, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, obezite, eğitim seviyesi ve fiziksel ve bilişsel etkinlikler gibi beyin sağlığını etkileyebilecek diğer faktörlerde hesapladıktan sonra araştırmanın geçerliliği kabul edildi.

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media