Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Hafızanızı güçlendirecek besinler

24 Ocak 2018  //  Diyet  //  Yoruma Kapalı   //   588 Kez Görüntülendi

Hafızanızı bu besinler sayesinde güçlendirebilirsiniz. Yoğun sınav dönemlerinde veya hızlı iş temposunda herkeste unutkanlık, hatırlamama gibi sorunlar baş gösterebilir ancak bunlar önüne geçilemez şeyler değildir.

Hayatınıza ekleyeceğiniz birkaç besinle bu unutkanlıklardan kurtulabilirsiniz.

Balık

Somon, uskumru, ton balığı ve diğer balıklar, dokosaheksaenoik asit (DHA) dahil, omega-3 yağ asitleri bakımındanzengindir. Omega-3 hafızanızı güçlendirir. Bir başka artısı da şudur: Daha fazla balık yemek genellikle damar tıkanıklığını engeller. Uzmanlar haftada en az iki öğünün balık olması gerektiğini belirtiyor.

Avokado

Avokado, tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerden biridir. Hem K vitamini hem de folik asit içeren avokado, bilişsel işlevlerinizin, özellikle hafızanızın iyileştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca beyindeki kan pıhtılarını önlemeye de yardım eder.

Brokoli

Yiyebileceğiniz en yararlı gıdalardan biridir. Yüksek seviyedeki K vitamini ve kolin sayesinde hafızanızı keskinleştirebilirsiniz. Hem fiyatı hem de pişirme kolaylığı bakımında brokoliyi tercih edebilirsiniz. Brokoliyi ana yemeklerin yanına her akşam ekleyebilirsiniz. Lezzet olarak alışkın olmasanız bile yapacağınız soslarla tüketebilirsiniz.

Yer fıstığı ve fıstık ezmesi

Her ikisi de yağ oranı yüksek olmasına rağmen yer fıstığı ve fıstık ezmesi, sağlıklı yağ kaynağı olma eğilimindedir. Günlük yağ ihtiyacınızı hem ekonomik hem de sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ayrıca yer fıstığı E vitamini deposudur. Alternatif olarak badem ve fındık ezmelerini de tüketebilirsiniz.

Ceviz

Kuruyemiş çeşitlerinden deneyebileceğiniz diğer bir besinse cevizdir. Uzmanlar, odaklanma sorunu yaşayanlara ceviz yemelerini tavsiye ediyor. Odaklanma süresini uzatırken stres seviyenizi azaltır.

Bunamayı önlemenin yolları

Sızma zeytinyağı

Gerçek sızma zeytinyağı aslında tam bir beyin besinidir. Yağda bulunan ve polifenoller olarak bilinen güçlü antioksidanlar sayesinde öğrenme ve hafıza yeteneklerini iyileştirir ve aynı zamanda yaşlanma ve hastalıkla ilgili şikayetlerinizi de önler.

Bitter çikolata

Mutlu olurken hafızanızı da kuvvetlendirmek istemez misiniz? İşte bitter çikolata tam olarak bu işlevi yerine getiriyor. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Bununla birlikte, beyindeki ve kalpteki kan akışını da geliştiriyor. Bitter çikolatayı aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

 

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media