Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Goji berry nedir?

29 Ocak 2018  //  Diyet  //  Yoruma Kapalı   //   1854 Kez Görüntülendi

Herkesin son zamanlarda sürekli konuştuğu ve zayıflamaya yardımcı olduğu söylenen goji berry meyvesi, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Peki bu meyve tam olarak nerede yetişir, ne işe yarar ve etkileri nelerdir?Detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Son yılların gözdesi haline gelen ve kilo vermeye yardımcı olan Goji berry meyvesi kadınların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Bununla da sınırlı kalmayan bu meyve;depresyon, kısırlık, anksiyete gibi hastalıkları önlemenin yanında, bağışıklığı kuvvetlendirme gibi etkilere sahiptir.

Goji berry nedir?

Goji berry; turuncu, kırmızı renkli ve keskin tadı olan otantik bir meyve olmakla beraber, Orta Asya kökenlidir. Özellikle Çin’de en az 2000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen bu meyve, bugün de aynı şekilde şifa kaynağı olarak kabul ediliyor. 

Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolfberry ismiyle biliniyor.

Kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren kolesterol ve kalp dengesini düzenleyen bu meyve, diyabetten kısırlığa kadar birçok soruna çözüm olabilmektedir. 

Bunun yanı sıra, özellikle görme duyusuna iyi gelmesi, insan sağlığı içintepeden tırnağa faydalı olduğunu kanıtlamaktadır.

Son zamanlarda Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede üretiliyor. Solanaceae familyasının, Lycium cinsinden bir tür olan goji berry, çalı meyvesidir. Birçok türü bulunan goji berrynin özellikle iki türünün lezzetli olduğu bilinmektedir. Piyasada hemen her türü bulunsa da barbarumve chinense türünün diğerlerine oranla daha faydalı olduğu söylenebilir.

Gojiberry’nin faydaları nelerdir?

Ana vatanı Tibet olan, kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen goji berrynin,içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı koruduğu belirtiliyor.

Özellikle yüzde ortaya çıkan kırışıklıkları gidermek için çokça kullanılan bu meyve, aynı zamanda stres ve kaygıyı da engellemektedir. 

Gün içinde tüketilen birkaç adet taze goji berry herhangi bir ruh veya sinir hastalığınız varsa kendinizi daha rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle anksiyete bozukluğu, depresyon ve panik atak hastaları için yatıştırıcı özelliğe sahiptir. 

Goji berry meyvesi, içerdiği A vitamini sayesinde görme sorunlarına da çözüm olabilmektedir. Bilhassa katarakta karşı önerilen bir meyvedir. 

Sindirimi kolaylaştırır, yağyakmayı sağlar. Kadınlarda doğurganlığı yüksek oranda artıran gojiberry, erkeklerde de sperm sayısının artışını sağlıyor. Bu sayede kısırlık tedavisine destek veriyor. Tüm bunların yanında kilo vermek ve güne enerjik başlamak için de goji berry yiyebilirsiniz.

 

Goji berry’nin olağanüstü faydaları

 

Gojiberry’nin zararları nelerdir?

Goji berry sağlık açsından birçok fayda ve avantaj barındırırken, kişinin sağlık şartları ve tüketme şekline bağlı olarak bazı yan etkilere de yol açabilir.

Goji berry, kan akışını artıran meyvelerden biridir. Buna dayalı olarak biraz fazla tükettiğinizde muhakkak kan akışının artmasına dayalı olarak baş dönmesi ve dengesizlik yaratacaktır. 

Enerji veren meyvelerden biri olan gojiberry, çok yenildiği takdirde sakıncalı olabilir. 

Hiperaktiviteden odaklanma sorununa kadar pek çok problem doğuran bu meyve, dengeli ve düzenli olarak tüketilmelidir. Goji berrynin en büyük yan etkisi, hipertansiyon ve diyabet hastalarında görülür. 

Düzenli ilaç kullanmak zorunda olan diyabet hastaları, gojiberry kullanmadan önce muhakkak doktora danışmalıdır. Çünkü hem hipertansiyon hem de diyabet ilaçları gojiberry ile etkileşime girebilmektedir.

Gojiberry günde ne kadar tüketilmelidir?

Gün içinde yetişkin bir bireyin 30-40 gram kadar tüketmesi yeterli olacaktır. Eğer kurutulmuş goji berry yenecekse bir avuç yeterlidir. Bir avuçtan fazla yerseniz bir sorun olmaz fakat daha da abartırsanız vücut dengeniz bozulabilir. Bu yüzden ölçülü tüketmekte fayda var.

Kadınların zayıflamak için kullandığı goji berry, şekerli ve sulu olması nedeniyle fazla tüketilebiliyor. Buna bağlı kalarak kaç kalori olduğunu bilip, dengeli kullanmaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Kurutulmuş 20 gram gojiberry, 64-65 kaloridir. Büyük çoğunluğu karbonhidrat, bir kısmı da proteindir. Taze olarak tüketilen 20 gram goji berry ise 78 kaloridir.

 

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media