Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Bu kış daha çok balık tüketmelisiniz

26 Ocak 2018  //  Diyet  //  Yoruma Kapalı   //   1719 Kez Görüntülendi

Balıklar deniz, göl, okyanus ve akarsu gibi sularda yaşayan soğukkanlılardır. Dünya genelinde bolca tüketilen balık farklı kültürlerde farklı şekillerde tüketilmektedir. Bu kışta balıkta bulunan yağ asitleriyle şifa dolacaksınız.

Düşük oranda yağ ve kalori içerirken yüksek oranda protein bulunduran balık, sağlıklı beslenmek isteyen herkesin masasında bulunmalıdır. Özellikle poli doymamış yağ asitlerinden olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3 yağ asidinin önemli olmasının sebeplerinden biri, insan vücudunun bu yağ asitlerini üretememesidir. Haftada en az bir ya da iki defa balık tüketmek sağlığa oldukça faydalıdır. Aynı zamanda balıkta, A vitamini, D vitamini, E vitamini ve iyot bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller göz, sinir ve beyin sağlığı için çok önemlidir.

Kalp sağlığı ve felci önleme

Balıkların hepsi oldukça faydalıdır ancak kalp sağlığı için önemli olan omega 3 yağ asitleri, en çok somon, tonbalığı, sardalya, ringa, alabalık, barbun, kefal, morina ve uskumruda bulunmaktadır.

Kemik sağlığı

Ton balığı, sardalya balığı gibi konserve balıklar ve yumuşak kılçıklarıyla beraber tüketilebilecek derecede olan küçük balıklar, süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum bulundurmaktadırlar. 

Kolesterol seviyesi

Balıkta bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri, damar genişletme ve agregasyon önleyici etkileri açısından oldukça önemlidir. Bu özelliğiyle kolesterol seviyesini korur ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Bunama ve Alzheimer

Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri beyindeki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra beynin ve sinir hücrelerinin gelişmesini sağlar; böylece bunama ve Alzheimer riskini azaltır.

En zengin omega 3 kaynağı bulundu

Mutluluk hormonları

Serotonin, mutluluk hormonu olarak bilinmektedir ve huzurlu bir yaşam önemli bir sinir iletkenidir. Balık tüketiminin fazla olduğu ülkelerde depresyon oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Kilo kontrolü

Kilo kontrolünde bulunmak isteyen insanlarbalık tüketimini arttırmalıdır. Omega 3 yağ asitlerinin fazlalığı, balığın çok yağlı olduğu anlamına gelmez ve balık tüketimi kilo aldırmaz.

 

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media