Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Bu besinlerin tüketilmesi daha mutlu hissettiriyor

26 Ocak 2018  //  Diyet  //  Yoruma Kapalı   //   539 Kez Görüntülendi

Besinler hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Gün içerisinde tükettiğimiz besinler ruh halimizi de etkileyebilir. Vücuda salgılattıkları endorfin hormonu sayesinde mutluluk hissi yaratan bu besinler nelerdir?

 

Mutluluk veren besinler nelerdir?

Besinler içerisinde bulunan maddeler sayesinde mutluluk ve keyif verici hormonları aktifleştirerek ruh halini olumlu yönde değişmesine yardımcı olabilir.

Çikolata

Çikolata vücuda salgılattığı seratonin sayesinde stresin bir numaralı düşmanı sayılabilir. Mutluluk hormonu olan seratoninin anında beyne ulaşmasını sağlayabilir. Ayrıca içerdiği fenietilamin insanın huzurlu ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Çikolata, sebze ve meyvelerde bulunan flavonoid adlı maddeyi de bol miktarda barındırır. Bu madde kanı sulandırarak kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

Kahve

Uzmanlar kahvenin içeriğinde bulunan maddeler sayesinde günde dört ya da daha çok sayıda kahve içenlerin içmeyenlere göre %10 oranında daha az depresyona girdiğini belirtiyorlar. Sadece kafeinden dolayı değil içersinde bulunan güvenilir antioksidanlarında mutluluk verdiğini belirtiyorlar.

Çilek

C vitamini açısından oldukça zengin olan çilek, aynı zamanda önde gelen afrodizyaklar arasında sayılabilir. Salgı bezlerinin çalıştırarak vücuda kuvvet ve özgüven kazandırır. Ayrıca mutluluk hormonu olan seratoninin salgılanmasına yardımcı olur. 

Muz

Muz içerisinde bulunan maddeler sayesinde mutluluk hormonu olan seratoninin üretimini arttırıyor. İçerisinde bulunan bol miktarda kalsiyum ve magnezyum sayesinde strese karşı gelmede de vücuda yardımcı olabiliyor. Ayrıca tam bir endorfin deposu olarakta bilinen muz, insana özgüven ve kuvvet verme de yardımcıdır.

Mutluluk veren yiyecekler

Dondurma

Dondurma içerisinde bulunan bol miktarda kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve karbonhidrat sayesinde besin değerleri açısından zengindir. Ayrıca dondurma beynin keyif verici bölgelerine etki ederek insanda mutluluk hissi uyandırıyor. İçerisinde bulunan A, C, D, E vitaminleri ve diğer maddeler sayesinde sütten daha zengin bir besin maddesidir. Bu yüzdençocukların gelişimleri açısından tüketilmesi  uzmanlarca tavsiye edilen dondurmanın dört mevsim de tüketilebileceği belirtilir.

Ceviz

Kuruyemişler genel olarak seratonin salgılatma potansiyeli açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkili kuruyemiştir.  Günde 2-3 ceviz tüketmek kişinin kendisini daha mutlu hissetmesine ve strese karşı mücadele etmesine yardımcı olabilir. 

Her ne kadar yukarıda belirtilen besinler, mutluluk hissiyatı verse de doğru miktar çok önemlidir. Her şeyin fazlası zarardır.

 

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media