Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Baharatların şahı tarçının faydaları

26 Ocak 2018  //  Diyet  //  Yoruma Kapalı   //   1725 Kez Görüntülendi

Tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat çeşidi olup pek çok faydası vardır. Tarçın içerdiği zengin vitamin ve besinlerle birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok hastalık için yine önlem niteliği taşır.

Kan şekerini dengeler

Birçok araştırma tarçının insülin duyarlılığını arttırdığı ve böylece kan şekerini dengelediğini ortaya koymuştur.  Bu yüzden diyabet hastaları tarafından çok sık kullanılır.

Enfeksiyonlara karşı savaşır

Tarçının mantar ve maya enfeksiyonlarını durduran inanılmaz bir etkisi vardır. Tarçının bu özelliğini sağlayan şey ise,içerisinde zengin miktarda bulunan uçucu yağlardır. Bunun yanında tarçın yağının da enfeksiyon hastalıklarıyla savaşma noktasındaki özelliği bilinir.

Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir

Tarçın bağırsaklardaki şişkinlik ve gaz sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklara iyi gelir.  Bunu bağırsaklarda bulunan enfeksiyonları gidererek, dolayısıyla da bağırsakların normal çalışmasını sağlayarak başarır.

Zihni açar ve beyine katkı sağlar

Bazı araştırma sonuçları,tarçının zihni açtığını ve belleğin fonksiyonlarını yerine getirmesini kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda konsantrasyonu da arttırmaktadır.

Zayıflamaya yardımcı olur

Tarçının kan dolaşımını arttırıcı özelliği vardır. Artan kan hızı genellikle zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanında tarçının kan inceltici özelliği, kalp sorunu yaşayan insanlar için kan pıhtılaşmasını engelleyici niteliktaşır. 

Kasları rahatlatır

Tarçının diğer bir özelliği ise ısınmaya yardımcı olmasıdır. Bir taşıyıcı yağ ile birleştiğinde, kasların rahatlamasına ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca yorgunluk veya ağrıyan kaslar için banyo suyuna 3-4 damlatarçın yağı katılarak duş alınabilir.

Kolesterolü düşürür

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar,tarçının şeker ve yağ eritme üzerinde dolaylı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Fakat aynı şekilde tarçının kolesterolü düşürme noktasında direkt etkisi olduğu da belirtilmiştir.

Tatlıların üzerine tarçın serpiştirin

Diş ve diş eti hastalıklarında çözüm

Tarçının antibakteriyel özelliğinden dolayı diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı önemli derecede olumlu etkisi vardır. Diş eti ve dişlerde oluşan bakterileri öldürür. Bunun yanında tarçın yağı, sakız, gargaralar ve diş macunlarında antibakteriyel olarak da kullanılmaktadır.

Alzheimer hastalığını engelleyebilir

Tarçının içerdiği besinler sayesinde Alzheimer hastalığına neden olan genleri engellediği bilinmektedir.  Tarçın bu hastalığa neden olan genleri yavaşlattığı gibi, bu genlerin tahrip ettiği hücrelerin yeniden onarılmasına da yardımcı olur.

 

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media