Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

17 Ocak 2018  //  Saç Bakımı  //  Yoruma Kapalı   //   570 Kez Görüntülendi

Günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak nitelendirilmiştir. Bu oranın üzerindeki saç dökülmelerinde, seyrelme ya da açıklık meydana gelirse saç dökülmesi sorunu olduğu söylenebilir.Peki, saç dökülmelerinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında fizyolojik ve psikolojik birçok etken gösterilebilir. Saç dökülmesinin normal orandan fazla olduğunu anlamak için çekme testi uygulanabilir. Bu testte 20-30 tane saç teli tutularak çekilir. Bu sırada elde kalan saçların sayısı beşin üzerinde olursa saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir.

Fiziksel Stres

Herhangi bir fiziksel travma, kaza, ameliyat ya da ciddi bir hastalık geçicisaç dökülmesine sebep olabilir. Saçın bir yaşam döngüsü vardır. Saç uzar, biraz bekler ve ardından dökülür. Ancak stresli bir dönem geçirdiğinizde bu döngü bozulabilir ve daha çok saç telinin dökülmesine neden olabilir.

Duygusal Stres

Fiziksel strese oranla duygusal stres nedeniyle saç dökülmesine daha az rastlanır. Fakat gerçekleşme ihtimali de yok değildir. Eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa; ölümler, boşanma, iflas gibi duygusal anlamda zor geçen dönemler,bu süreci hızlandırabilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil genel sağlık durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır.

Anemi, demir eksikliğinden kaynaklanır. Aslında kolay bir şekilde düzeltilebilecek bir saç dökülmesi nedenidir. Halsizlik, baş ağrısı, soluk cilt rengi, el ve ayaklarda soğukluk gibi durumlar anemi belirtileri olabilir. Doktorunuzdan basit bir test isteyebilir ve demir takviyesi alarak hem saç dökülmesini hem de diğer belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Fazla A Vitamini

Çok fazla A vitamini desteği ya da A vitamini içeren ilaç kullanmak saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu da geri döndürülebilir bir saç dökülmesidir. A vitamini alımı normal seviyeye döndüğünde saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacaktır.

B Vitamini Eksikliği

Saç dökülmesinin tedavi edilebilir nedenlerinden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, çeşitli meyve ve sebzeler doğal B vitamini kaynaklarıdır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze-meyve ve iyi yağları tüketmek faydalı olacaktır.

Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı da vücut için bir tür fiziksel travmadır. Gerekli olduğunda kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlı olsa bile, ani şekilde kilo vermek saç dökülmesine yol açabilir. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kilo kaybı vücudu strese sokar; vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar. Bunların hepsi saç dökülmesi nedenlerindendir.

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media