Hakkımızda |

Reklam |

Künye |

İletişim

24 saatlik makyaj

17 Ocak 2018  //  Makyaj  //  Yoruma Kapalı   //   317 Kez Görüntülendi

Tutkuyla yaptığınız bir sanat haline gelen makyajınız bozuluyor diye üzülmeyin. Yeni çıkan makyaj trendleri ile bu probleme çözüm bulmak artık çok kolay.

Yaz olsun kış olsun, yağlı ciltli olsun kuru ciltli olsun makyaj yapan kadınların büyük bir problemidir belli bir saat sonra makyajlarının ilk yaptıkları görünümünü kaybetmesi. Bu yüzden yanımızda çantanın hacim sınırlarını zorlayacak büyüklükte makyaj çantaları taşımak ve gün içerisinde makyajımızı tazelemek zorunda kalırız.Fakat günümüzde kozmetik sektörü bu konuda bazı alternatifler geliştirmiş kalıcılığı artırmaya yönelik ürünler üretmiş ve çantamızda taşıdığımız makyaj koleksiyonumuzu minimalize etmemizi sağlamıştır. Rujumuzun daha kalıcı, fondötenimizin daha dayanıklı olması ve makyajın olmazsa olmazı göz makyajını daha uzun ömürlü hale getirmek artık çok kolay. Şimdi bu ürünler nelerdir ve nasıl kullanılırlar bunlara bir göz atalım.

Her şeyin başı “baz”

Öncelikle kalıcılığının gün boyu sürmesini istediğiniz bir makyaja başlarken, ilk adım olarak yüzünüzü makyaja hazırlamanız gerekir. Makyajın temel adımı olarak baz (base) dediğimiz ürünler kullanarak yüzünüzü makyaja hazırlamış olursunuz. Yüzünüz için fondöten kullanmadan önce cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle yüzünüze masaj yapmamız ve cildiniz için gereken nemi sağlamanız cildinize sürdüğünüz fondötenin rahatça dağılmasını ve fondötenin cildinize tutunmasını sağlayacaktır. Nemlendirici, bir baz olarak düşünülebilir ancak sektörde baz olarak üretilmiş ürünler bulmakda mümkündür. Bunlar cilt tiplerine göre ihtiyaçları karşılamak için çeşitlere ayrılmıştır. Yağlı ciltlerde parlamayı önlemek için matlaştırıcı bazlar, kuru ciltlerde pul pul görüntüyü engellemek için nemlendirici bazlar, gözenekleri gizleyen ve fondötenin kalıcılığını arttıran bazlar bahsedilen baz çeşitlerine örnektir.

Tamam, temeli attık şimdi ne yapacağız?

Cildinizin yapısına uygun fondöten seçimi küçük gözükse de makyajda hayat kurtaran bir seçimdir. Öncelikle cilt tipinizi öğrenmeli ve cildinize uygun makyaj ürünleri satın almalısınız. Örneğin; yağlı ciltlilerin en büyük kabusudur flaşlar, fotoğraflarda yüzlerinde oluşan parlamayı önleyecek en önemli şey matlaştırıcı bir fondötendir. Peki sadece doğru fondöten seçimi yeterli midir? Cilde tutunan fondötenin belli bir süre sonra dış koşullara ve neme dayanması zorlaşır. Bu yüzden fondötenden sonra cilde pudra uygulamak fondötenin akmasını önler ve kalıcılığını artırır. Kuru ciltliler mat görünümü dengelemek ve yüze sürülen fondötenin ciltte soyulma yapmasını ve kabuk görünüm oluşturmasını engellemek için nemli, parlaklık sağlayıcı ürünler kullanmalıdır ve pudra işlemi onlar için gerekli bir adım değildir. Yalnız karma ciltliler t-bölgelerine fondötenin üzerine pudra sürmeleri halinde parlamayı önlemiş ve makyajın kalıcılığını sağlamış olurlar.

Bir makyajda en zahmet gerektiren kısım olarak göz makyajı doğru yapıldığında akmayarak tüm gün fark yaratan bir görünüm sağlamanıza yardımcı olur. Göz kapaklarına ilk adımda bahsettiğimiz baz işlemi uygulanarak farın gün boyu gözde kalıcılığı sağlanabilir. Piyasada bununla ilgili far bazı olarak geçen sadece göz bölgesine uygulanabilen ürünler mevcuttur. Özellikle bunun yorucu bir adım olduğunu düşünenler krem farları tercih ederek kolay birkaç dokunuşla gün boyu kalıcı olan bir makyaj elde edebilirler. Kalıcı makyajın bir diğer önemli adımı, doğru rimeli seçmektir. Suya dayanıklı (waterproof) dediğimiz rimeller kullanarak göz makyajınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Suya dayanıklı demişken, dram konulu bir filme giderken ağlamanız durumunda makyajınızın akmaması için tüm önlemlerinizi aldınız, kılıçlarınızı kuşandınız, farınız ve rimeliniz bozulmazken göz kaleminizin akmasını da istemezseniz suya dayanıklı göz kalemleri kullanarak bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Rujumuz bozulmasın diye aç kalacak değiliz

Makyajın son adımı olarak rujumuzu sürüp genel görünümümüzü tamamlarken, tüm kalıcılığı kontrol altına alıp rujumuzun çıkmasını istemeyiz. Gün içerisinde rahatça yemek yerken, bir şeyler içerken rujumuzun silinip gitmesini istemiyorsak dudaklarımıza süreceğimiz ürünü biraz daha kalıcı hale getirmek için öncelikle birkaç küçük tüyoya kulak vermemiz gerekebilir. Mat rujların belli bir süre sonra dudağı kurutmaya yönelik yapısından dolayı dudağa sağladığı çatlak görünümü engellemek için makyaja başlamadan önce dudaklara nemlendirici bir balm uygulamak bir baz adımı olarak görülebilir. Böylelikle sonrasında süreceğimiz mat rujun dudağa tutunması kolaylaşmış ve kalıcılığı artmış olacaktır. Islak yapılı ürünlerin altına mat bir ürün uygulamaksa ıslak yapılı ürünün dudağa tutunması açısından önemlidir.

MODA
Trendler
Defileler
Aksesuarlar
Çocuk Modası
Alışveriş
modalives
GÜZELLİK
Cilt Bakımı
Makyaj
Saç Bakımı
Estetik
Kozmetik
modalives
SAĞLIKLI YAŞAM
Beslenme
Diyet
Spor
Kişisel Gelişim
Gezi
Kadın Sağlığı
Çocuk Bakımı
Kariyer
modalives
AŞK/İLİŞKİLER
Aşk
Cinsellik
Ayrılık
Evlilik
Nerede Evlensek ?
Erkekler
modalives
KÜLTÜR &EĞLENCE
Dizi
Sinema
Yabancı Sinema
Kitap
Konser & Müzik
Festivaller
Galalar
Tiyatro
Sergi & Müze
Eğitim
modalives
MAGAZİN
Dünyadan
Ünlüler
Kırmızı Halı
Röportaj
Hakkımızda  |   Reklam   |    Künye   |    İletişim   |    E-Posta   |    ComedyCast
Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz Kullanılamaz Designed by We Are Media