Gülüş estetiği nasıl yapılır?

29 Aralık 2017  //  Estetik  //  Yorum Yok   //   537 Kez Görüntülendi

Uzman Diş Hekimi, Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Doçent Doktor Birkan Taha Özkan, gülüş estetiği hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

Gülmek, hayata pozitif bakma isteğinin önemli simgelerinden biridir. Dişlerin ve dişetlerinin kötü görünümlerinde ve buna bağlı olarak ağız kokusu durumunda, insanlar toplum içinde yarım gülerler, ağzını kapatarak gülümserler veya dudaklarının dişlerini örtecek şekilde gülmeye çalışırlar. Sonuç olarak, çoğu zamanda gülme eylemi gerçekleşemez, fotoğraf çekilmekten kaçınır ve zamanla psikolojik olarak neredeyse gülmeyi unutma aşamasına gelirler, hayattan zevk almayı ertelerler, ta ki güzel bir gülüşe sahip oluncaya kadar.

Gülüşlerine gülüş katmak isteyenler, kısıtlanmak istemeyen ve özgür ruhlu kişilikler, estetik gülüşlere sahip olmak isteyenler, diş-dişeti ve Gülüş Estetiğine önem vermektedirler. Yüzde en çok çarpıcı görünen bölgelerden biri dişlerdir. Gülme esnasında, kötü dişlere sahip olunması durumunda, çok güzel bir yüze sahip olunsa bile, karşıda iletişimde olunan kişi, o an gözlerini, o kötü görünen dişlere bakmaktan asla kendini alıkoyamaz.

Diş estetiği görünümü, dişetini, dudağı, burnu, çeneleri ve gözlerin görünümünü algı olarak da etkiler. Algıda seçicilik itibariyle, gözler direk olarak dişlere çarpar ve odaklanır. Güzel bir gülüş, yüzdeki diğer küçük anormal görünümdeki bölgeleri de kapatır.

Gülüş Estetiği ‘nde en önem verilen kriterler, dişler-diş etlerinin çene ile uyumu ve çene-yüz orantısıdır. Gülüş Estetiği ile yüze uyumlu, doğal ve güzel bir gülüş elde etmek mümkündür. Gülüş Estetiği dünyaca ünlü yıldızlarca da yaptırılan bir işlemdir.

Gülüş Estetiği, gülüş tasarımıyla daha da mükemmele yaklaşır. Gülüş tasarımının en önemli aşamalarından birisi de Diş (Beyaz Estetik) ve Dişeti (Pembe Estetik) Estetiğidir.İyi bir gülüş tasarımı, diğer yüz estetiği uygulamalarından daha çok dikkat çekici olabilir.

Diş-Gülüş estetiği ve çene-yüz estetiği birbirine uyumlu olması için, hasta ve hekimin ortaklaşa kararı olarak, istediği diş görünümünün, çene-yüzde nasıl görüneceği ile ilgili bilgisayar programında çalışma yapılır. Gülüş tasarımı analizi yapılırken, cinsiyet, yaş, yüz anatomik sınırlarınızın geometrik açıları, gülüş genişliği ve uzunluğu, dudak-burun-çene-yüz yapılarının anatomik şekli ideal gülüş estetiği sağlamak için önemli ipuçlarıdır.

Hekimliğin sanatla buluşması diyebileceğimiz gülüş estetiği sonuçları,ancak hasta fikri ve hekimin profesyonel çalışmasıürünü olarak ortaya çıkabilir. Bu sayede, size özel gülüş estetiği kazandırılabilir.