Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!

02 Ocak 2017  //  Sağlıklı Yaşam, Spor  //  Yorum Yok   //   233 Kez Görüntülendi

Egzersiz sonrası bu hataları yapıp vücudunuza faydadan çok zarar vermeyin…

Düzenli egzersiz yapmak insan sağlığı açısından çok önemli fakat egzersiz sonrasında yapılmaması gerekenler de bir o kadar mühim.

Hepimiz spor salonlarında veya tek başımıza yaptığımız egzersizlerin sonrasında farkında olmadan bir çok hata yapabiliyoruz ve bu egzersizi neredeyse sıfırlıyor.

Bakın neleri yapmaktan kaçınmamız gerekiyor…

Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!
Su yaşamsal ve hayatı sürdürmek açısından mucizevi bir kaynak fakat egzersiz sırasında ve sonrasında içtiğiniz suya dikkat edin.

Egzersiz sonrası çok su içmek uzmanlara göre hatalı. Bir anda vücuda yükleme yapılması halinde vücudunuzda kramplara ve kas hasarlarına neden olabilir.

Ter yoluyla kaybedilen potasyum ve sodyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu elektrolitleri süt veya spor içecekleriyle vücuda geri kazandırmanız daha doğru bir yol.

Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!
Egzersizlerinizin ardndan kas oluşumunun strese girmeniz halinde yok olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yüzden işinizle ilgili önemli, strese girebiliceğiniz durumlardan uzak durmanız gerekiyor. Uzmanlar, egzersizin zor kazanılan yararlarından strese girerek mahrum kalmamanız konusunda uyarıyor.

Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!
Ispanak, fındık, fasulye magnezyum açısından zengin kaynaklı besinlerdir.

2014 yılında yapılan önemli bir beslenme araştırması kaslarınızın gelişmesi ve sağlığı için magnezyumun önemini iyice vurguladı. Bu yüzden genelde çoğu insanın atladığı bu kuralı unutmamanızda fayda var.

Egzersizlerinizden sonra yiyeceğiniz akşam yemeğinde magnezyum bakımından zengin besinleri tüketmelisiniz. Bu sayede kas sağlığınızı arttırarak egzersizlerden sonra oluşan kas ağrılarından da kurtulabilirisniz.

Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!
Kırmızı şarapta bulunan antioksidan maddeler egzersiz sonrası kanınızda dolaşan serbest radikalleri nötralize edebilir.

Serbest radikaller, egzersizlerin karın kasları açısından uyarılıp, çalıştırılmasına yardımcı oluyor. Yani egzersiz sonrası içeceğiniz bir kadeh kırmızı şarap karın kaslarınızın gelişmesinden sizi alıkoyabilir.

Egzersizden sonra yapılan önemli hatalar!
Kaslarınızı çalıştıracak zorlu bir egzersinden sonra uykudan sağlayacağınız faydaların önemi oldukça büyük.

Sleep Medicine dergisinin araştırmasına göre vücut ve beyin her gece en az yedi 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Kasların egzersiz sonrası toparlanması için yetersiz uykudan kaçınmanız gerekiyor.