Güçlü kalçaların seksi görünüm dışındaki faydaları!

02 Ocak 2017  //  Sağlıklı Yaşam, Spor  //  Yorum Yok   //   239 Kez Görüntülendi

Seksi görünmenin ötesinde, kadınların güçlü kalçalara sahip olması vücudun başka bölümlerini de koruyor.

Güçlü kalçalar sırtı koruyor

Ryan Gosling, Kim Kardashian, Christina Ricci, Jaimie Alexander ve Sofia Vergara gibi ünlü isimlerin eğitmeni olan Los Angeles’taki XO Fitness’dan Sara Lewis, kalçalar ve karın kaslarının sırtımızı koruduğunu söylüyor. Yani kalça ve karın kaslarınız ne kadar güçlüyse sırtınız da güçlü oluyor. Diğer ikisini sağlama almadan ötekini geliştiremeyeceğinizi de ekliyor.
Vücudumuzda bulunan tüm kaslar birlikte çalışıyor. Sadece tek bir kası geliştirememenin nedeni de bu. En fazla birlikte çalışan üç bölge ise karın, kalçalar ve bel. Squat gibi kalçaları hedef alan hareketler, karın kaslarının da çalışmasını gerektiriyor. Böylelikle kalçalarınızın yanı sıra merkez bölgenizi de kuvvetlendirmiş oluyorsunuz. Her iki bölgenizin de güçlendirilmesi ise sırtınızı koruma altına almanız anlamına geliyor.

Güçlü kalçaların seksi görünüm dışındaki faydaları!

Güçlü kalçalar dizleri de destekliyor

Kalça kaslarınıza odaklanmanız, dizlerinizin etrafını saran ve dizlerinizi destekleyen quad, ACL ve VMO kasları için de iyi olacak. Lewis, “Güçlü kalçalar, güçlü dizler demektir. Güçlü kalça kaslarına sahip olmadan, dizlerinizin doğru pozisyonda olmasını gerektiren hareketleri de güvenli bir şekilde yapabilmeniz mümkün değil. Bu da sizi sakatlık riskiyle karşı karşıya bırakır” diyor.

Güçlü kalçaların seksi görünüm dışındaki faydaları!

Kalçalar kadınların güç kaynağı

Kadınların kalçaları ve bacakları ile iç uylukları erkeklere kıyasla daha güçlü olduğu için, güç kaynağımız açısından kalçalarımızı bir numaralı silahımız olarak görebiliriz.
Sara Lewis, “Genellikle uyluklarımızın ve kalçalarımızın daha şekilli ve daha ince olmasını isteriz. Fakat bu bizim gücümüz. Bebek yapmaktan dağlarda yürümeye kadar gövdemizin alt bölümüyle birçok aktivite yapıyoruz. Çelimsiz bir alt gövdeyle de değil. Şekilli kalçalar harikadır. Fakat tüm mesele daha güçlü olmak için çalışmaktan ibaret. Çünkü bu bizi daha güçlü hissettirir” diye de ekliyor.

Güçlü kalçaların seksi görünüm dışındaki faydaları!

Kalçalar yalan söylemez

Güçlü kalçalara sahip olmanın yürümede, zıplamada, koşmada, squat yapmada ve birçok şeyde kullandığınız kalça fleksörleri, kalça ekstansör kasları ve psoas kası için de yararlı olacağını unutmamalısınız.
Sara Lewis, kalçalarınıza esneklik ve güç kazandırmak için, squat derinliğine ve sumo squat gibi hareketlere dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Güçlü kalçaların seksi görünüm dışındaki faydaları!

Her antrenmanda güçlü kalçalara ihtiyacınız var

Yürüyüşten bisiklete binmeye, hatta merdiven çıkmaya kadar birçok harekette, sizin de farkında olduğunuz gibi kalçalarınızın devreye girmesi şart. Günlük aktivitelerde olduğu kadar, her antrenmanınızı daha güvenli bir şekilde yapabilmek için güçlü kalçalara sahip olmak gerekiyor.